Data dodania: 26.07.2017  |  wyświetlenia: 2883
Ogromna, nabita haubica wydobyta !
Ogromna, nabita haubica wydobyta !
Fot. K. Baczewska
Za informację dziękujemy czytelniczkom: Anecie i Oliwii
Na osiedlu Stacja - w pobliżu skrzyżowania ul. Słowackiego i Żeromskiego znaleziono potężny niewybuch. Zarządzono ewakuację ludności w promieniu 1km od miejsca wydobycia lufy haubicy nabitej pociskiem.

Takiej mobilizacji służb mundurowych w naszym mieście dawno nie było. Kilkanaście jednostek  straży pożarnej: państwowej i powiatowych OSP, kilka wozów policyjnych i straż miejska, przyjechały w miejsce koncentracji, które ustalono w pobliżu skrzyżowania ulic Słowackiego z Żeromskiego, na zarządzenie  ostrołęckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W ewakuacji mieszkańców wzięła udział ponad setka funkcjonariuszy.  O szczegóły przebiegu akcji wydobycia i ewakuacji zapytaliśmy Wojciecha Merksa, kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Trwa wydobywanie niewybuchu-wyjaśnił nam ok. godz. 18.00 kierownik, który zgodził się odpowiedzieć na szczegółowe pytania naszej reporterki. – Niebezpiecznym znaleziskiem na prywatnej posesji, okazała się lufa od haubicy z ładunkiem wybuchowym w środku - z pociskiem. Sama lufa ma co najmniej 1,5 m długości. Może mieć więcej, ponieważ nie wiadomo jaka jej część znajduje się pod ziemią. Wielkość pocisku, jaki jest w środku pozostaje nieznana.  Niezwłocznie powiadomiono o wykopanym przedmiocie patrol rozminowania z Orzysza. Kilka minut temu przyjechał dźwig, który będzie podnosił haubicę.
 
 Zapytaliśmy także dlaczego w akcji ewakuacyjnej bierze udział tak wiele służb. 
 
Wynika to z faktu, że ewakuujemy osoby z promienia kilometra od miejsca znaleziska. Mamy duży rejon „do obejścia”, który dotyka również gm. Rzekuń. Tam działania ewakuacyjne  prowadzi wójt.
 
Służby dotarły do ok. 2 tys. mieszkańców, informując ich osobiście o zagrożeniu i prosząc o opuszczenie domostw. Do informacji ustnej załączali pisemną informację. Odwiedzonym mieszkańcom zalecono schronić się w Zespole Szkół nr 3 w Ostrołęce.  Do godz. 18.00 w szkole nie pojawiła się ani jedna osoba, ale dyrektor zapewniał, że są dobrze przygotowani na liczne przybycie mieszkańców.  Do godz. 19.00 w szkole było ok. 20 osób. Mieszkańcy w większej części przenieśli się do swoich rodzin lub pojechali do miasta.  Na boisku przed szkołą spotkaliśmy kilku młodych chłopców, którzy jak gdyby nigdy nic grali w piłkę.
 
  • Ja tam czuję się tutaj bezpiecznie. Generalnie nie boję się. Jestem tu przypadkowo, bo zaplanowaliśmy wcześniej trening. Stwierdziliśmy, że żadna bomba nam nie przeszkodzi - powiedział nam Dominik Dawidowski. Podobne zdanie miał jego kolega Eryk Adamowski:
 
  • Ja też nie czuję się zagrożony, bo po tak długim upływie czasu, raczej mało prawdopodobne jest, aby ta bomba wybuchła. Myślę, że saperzy są dobrze przeszkoleni na tyle, aby zapewnić nam bezpieczeństwo - mówi z pewnością.
 
  • Jestem tu, żeby potrenować z kolegami i nie wydaje mi się, żeby coś się miało wydarzyć - dodał trzeci chłopiec - Kacper. Kilkadziesiąt metrów dalej, na placu zabaw spotkaliśmy mamę z dziećmi: Patrycję Lipską Biernat z Danielem i Olkiem. Zapytaliśmy, czy przybyła na plac zabaw w związki z ewakuacją.
  • Przyszłam tu tylko pobawić się z dziećmi, bo mieszkam niedaleko szkoły. Nie czuję żadnego zagrożenia, może dlatego, że nie mieszkam w pobliżu tego znaleziska. Wierzę, że będzie wszystko dobrze i nasza Stacja będzie bezpieczna - dodaje zatroskana matka.
W drodze z ZS nr 3 do Ostrołęki widać było zamieszanie. Policjant nie wpuszczał ludzi wracających z pracy Aleją Jana Pawła II. Auta musiały zawrócić, a przez informowanie każdego z osobna, powstawały małe korki.  Policja blokowała wjazd także od ul. Ostrowskiej.
 
Działania zakończyły się po godz. 19.00. Saperzy zabrali niewybuch na poligon w Orzyszu, gdzie zostanie zdetonowany. Mieszkańcy już są bezpieczni!
 

 

Udostępnij tę galerię na Facebooku  
Opinie i komentarze
Sortowanie
Dodaj komentarz
Akceptuję ragulamin dodawania komentarzy.
Info Ostrołęka - Ostrołęcki Portal Internetowy
Kontakt - tel: 698-857-538, e-mail: redakcja@info-ostroleka.pl | Reklama - tel: 698-857-538, e-mail: reklama@info-ostroleka.pl
Reporter - Alan Baczewski - e-mail: alan.baczewski@info-ostroleka.pl
Redakcja: Portal Informacyjno - Reklamowy Klaudia Baczewska | Portal na licencji firmy MASURIA Krzysztof Szyszkowski - ks@masuria.pl
005