Data dodania: 02.09.2017  |  wyświetlenia: 1089  |   ROZWIŃ TREŚĆ ARTYKUŁU
100. rocznica urodzin majora Kleczkowskiego
100. rocznica urodzin majora Kleczkowskiego
Fot. W. Jarząbek
Konferencją poświęconą majorowi Stefanowi Kleczkowskiemu, w budynku Mauzoleum na Fortach Bema, rozpoczęto ostrołęcką część obchodów 100. rocznicy urodzin lotnika.

 Stefan Kleczkowski urodził się 2 września 1917 roku w Dębowie. W 1919 roku zamieszkał w Kleczkowie.W roku 1937 zostaje przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Na krótko przed wojną, w 1939 roku otrzymuje licencję pilota. Po kampanii wrześniowej zostaje ewakuowany najpierw do Francji, potem do Wielkiej Brytanii. Walczy w dywizjonach 302 i 303. W jednej z ostatnich akcji osłania nalot bombowców na siedzibę Hitlera w Berchtesgaden. Po wojnie pozostaje na emigracji. Po śmierci w 1992 roku zgodnie z życzeniem zostaje pochowany na cmentarzu w Kleczkowie w wolnej Polsce.  

 
Na konferencji, która rozpoczęła sie o godzinie 17.00 w dniu 2 września w Mauzoleum na Fortach wykład pt. Polskie Siły Powietrzne podczas II wojny światowej poprowadził Marek Rogusz z Fundacji Historycznej Polskiego Lotnictwa. Jak sam powiedział innym tytułem jego wykładu i prezentacji mógłby być Nie tylko Dywizjon 303, bo wkład Polaków w walkach w siłach powietrznych sprzymierzonych w drugiej wojnie światowej był znacznie większy od tego spektakularnego, powszechnie znanego osiągnięcia dywizjonu 303, który był najskuteczniejszym ze wszystkich, nie tylko pośród polskich dywizjonów myśliwskich. 
 
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę urodzin majora Stefana Kleczkowskiego, Bohatera Dywizjonu 303, którego częścią pierwszego dnia obchodów była konferencja, zorganizowali: Powiat ostrołecki, Mazowieckie Inicjatywy Społeczne w Ostrołęce, Gmina Troszyn, Parafia pw św. Wawrzyńca w Kleczkowie i Muzeum Kultury Kuriowskiej w Ostrołece. 
W spotkaniu w Mauzoleum wzięli udział również członkowie rodziny majora, w tym jego przybyły specjalnie na uroczystości z Wielkiej Brytanii siostrzeniec Edmund Budkiewicz, który opowiedział zebranym kilka zabawnych anegdot związanych z uwielbianym przez niego wujkiem. Prowadzącym spotkanie był miłośnik historii Polski Robert Brzozowski. 
 
Po konferencji w Karczmie Nowa Ostoja odbył się koncert Zespołu Historyczno-Patriotycznego Forteca
 
Drugiego dnia, 3 września, uroczystości przeniosą się do Kleczkowa, gdzie w w programie o 11.30 msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca, o 13 koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej i o 13.30 złożenie kwiatów na grobie majora Stefana Kleczkowskiego.
W.J.
20 / 20
Udostępnij to zdjęcie na Facebooku  
Opinie i komentarze
Sortowanie
Wow | 2017-09-05 22:15 | IP *.*.170.88
Piękne to
Szeligowski Krzysztof | 2017-09-04 15:54 | IP *.*.177.160
Siostra mojej Mamy Eugenii - Apolonia Dobkowska wyszła za mąż za Jana Kleczkowskiego z Lask koło Czerwina. Jan Kleczkowski był stryjem Stefana Kleczkowskiego / który notabene uczył się w Gimnazjum w Łomży/. Eugenia Dobkowska bywała często u swojej siostry i szwagra. Tam poznała Stefana, który był starszy od Mamy mojej o 3 lata. Mama moja przed wojną uczyła się w Żeńskiej Szkole Rolniczej w Dąbrowie Zduńskiej. Stefan i Eugenia mieli się ku sobie/ mama wspominała że to ... Read More
Strona 1 z 1
Dodaj komentarz
Akceptuję ragulamin dodawania komentarzy.
Info Ostrołęka - Ostrołęcki Portal Internetowy
Kontakt - tel: 698-857-538, e-mail: redakcja@info-ostroleka.pl | Reklama - tel: 698-857-538, e-mail: reklama@info-ostroleka.pl
Reporter - Alan Baczewski - e-mail: alan.baczewski@info-ostroleka.pl
Redakcja: Portal Informacyjno - Reklamowy Klaudia Baczewska | Portal na licencji firmy MASURIA Krzysztof Szyszkowski - ks@masuria.pl
004